Epagneul breton

Epagneul breton

Kartoteka

Grupa FCI: 7

Sekcja: 1.2

Numer: 95

Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)

Inne nazwy:

Brittany, Brittany spaniel

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

1-11

Historia

Pochodzi z Francji, dokładniej z centrum Bretanii. Aktualnie, liczbowo, pierwsza rasa wyżłów we Francji. Najprawdopodobniej jeden z najstarszych psów typu spaniel, ulepszany od początku XX wieku poprzez różne krzyżówki i selekcje. Projekt wzorca dla rasy powstały w Nantes w 1907 roku, został przedstawiony i przyjęty podczas pierwszego Zgromadzenia Plenarnego Klubu w Loudeac (Cotes du Nord) 7 czerwca 1908 roku.

Wygląd

Najmniejszy z wyżłów. Spaniel Bretoński jest wyżłem o krótkim ogonie lub bez. Harmonijnie zbudowany na solidnym, niegrubym kośćcu.Całość zwarta i muskularna na plecach, jednak bez ociężałości, jest dość elegancki. Pies jest silny i mocny, ma bystre spojrzenie i inteligentny wygląd. Pełen energii, którą zachował w drodze ewolucji i otrzymał przy ujednolicaniu tej rasy.
Skóra: cienka, przylegająca i dobrze pigmentowana.
Sierść: powinna być cienka, niejedwabista, gładka lub lekko odstająca od ciała. Nigdy kręcona. Bardzo krótka na głowie i stronach wewnętrznych kończyn. Strony tylne kończyn pokryte frędzlami, które stają się coraz rzadsze, aż do łap.
Umaszczenie: szata biała i pomarańczowa, biała i czarna, biała i brązowa, o nieregularnych plamach. Szata srokata, albo dereszowata, czasami cętkowana na grzbiecie nosa, faflach i kończynach. Również ze znaczeniami podpalonymi (płowe, pomarańczowealbo ciemne), na grzbiecie nosa, na faflach, nad oczami i na kończynach, na piersi, nad osadzeniem ogona u trzykolorowych. Wąska strzałka na głowie jest pożądana przy każdym umaszczeniu. Umaszczenie jednokolorowe nie jest dopuszczalne.

Temperament

Pies przystosowuje się do każdego środowiska, towarzyski, inteligentny i uważny, zrównoważony umysłowo. Wyróżniający się w tropieniu, chodach, zmyśle węchu, rozległości przeszukiwań, spontaniczności i trzymania postawy, poddający się szkoleniu.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Jest bardzo aktywnym psem i potrzebuje sporej dawki ruchu i ćwiczeń. Dlatego też ważne jes zapewnienie odpowiedniej przestrzeni.

Funkcje

Epagneul breton spełnia następujące funkcje: