Cairn terrier

Cairn terrier

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 2

Numer: 4

Teriery

Inne nazwy:

Brak

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

4-6

Historia

Cairn terrier pochodzi z Inverness w Szkocji. Król szkocki Jakub VI rozkazał wysłać z Edynburga sześć "ziemnych terrierów" do Francji w prezencie. Prawdopodobnie był one przodkami cairnów. Najstarsza hodowla cairn terierów powstała ok. 1837 r. i była prowadzona przez kapitana Macleoda z Drynoch na wyspie Skye. Cairn terrier jest uznawany za przodka terierów szkockich, a jego bliskim krewniakiem jest west highland white terrier.

Wygląd

Jest to zwinny, ruchliwy pies, wyhodowany po to, by pracował, o czym świadczy jego wygląd. Pewnie stoi na przednich kończynach, tylne mocnej budowy. Klatka piersiowa głęboka. Porusza się swobodnie. Sierść jest odporna na zamiany atmosferyczne.
Okrywa włosowa ma bardzo duże znaczenie, odporna na zmiany atmosferyczne. Jest dwojakiego rodzaju: sierść okrywowa bardzo obfita, twarda, ale nie gruba. Podszerstek krótki, miękki i gęsty. Rzadka , bez podszerstka sierść jest poważnym niedostatkiem. Lekko kędzierzawa, falująca jest dopuszczalna.
Umaszczenie: kremowe, pszeniczne, czerwono rude, szare, prawie czarne. Pręgowaniatych wszystkich odcieni są dozwolone. Niepożądana jest maść czysto czarna, biała i czarna podpalana. Ciemne zakończenia włosów na kufie (maska) i na uszach są bardzo charakterystyczne i typowe.

Temperament

Jest psem czynnym, lubiącym ruch i proste życie. Wesoły i nieustraszony. Pewny siebie, ale nie agresywny.

Tresura

Stosunkowo łatwy w tresurze jak większość terrierów.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Wymaga regularnych ćwiczeńa. Idealny do mieszkania.

Funkcje

Cairn terrier spełnia następujące funkcje: