Canaan dog

Canaan dog

Kraj pochodzenia

IzraelIzrael

Rozmiar

Średnie psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 5

Sekcja: 6

Numer: 273

Szpice i psy w typie pierwotnym

Inne nazwy:

Kelev K'naani

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

4-6

Historia

Psy tej rasy pochodzą od grupy półdzikich psów zwanych pariasami. Zainteresowanie rasą w Europie przypada na lata 30. XX wieku. W tym okresie Rudolfina Menzel próbowała wdrażać psy europejskie do działań militarnych na pustyniach dzisiejszego Izraela. Jednak w tak trudnych warunkach klimatycznych okazywały się te rasy nieprzydatne. Jej uwagę zwróciły wtedy psy żyjące w ówczesnej Palestynie, na obrzeżach miast, ale nie udomowione. Od tamtych lat odbywała się selekcja osobników pod względem użytkowości. Menzel opracowała pierwszy wzorzec Canaan Doga, jednak dopiero po jej śmierci, w 1964 roku FCI uznała oficjalnie tę rasę.

Wygląd

Średniej wielkości, harmonijny, mocny,kwadratowej budowy pies w typie dzikiego psa. Wyraźna różnica między płciami.
WŁOS: Włos okrywowy gęsty, szorstki i prosty, długości od krótkiej do średniej. Podszycie przylegające i obfite.
MAŚĆ: Od piaskowej do rudobrązowej, biała, czarna lub cętkowana, z maską lub bez. Jeżeli z maską – musi ona być symetryczna. Czarna maska dopuszczalna u [psów] wszystkich maści. Białe znaczenia dopuszczalne u [psów] wszystkich maści – często występują znaczenia „boston terriera”. [Maść] Szara, pręgowana, czarna podpalana i trójkolorowa – niedopuszczalne. Kolory pustynne – piaskowy, złoty, rudy, kremowy – są najbardziej typowe dla rasy.

Temperament

Czujny, szybko reagujący, nieufny w stosunku do obcych, bardzo obronny, lecz naturalnie nie agresywny. Czujny nie tylko wobec człowieka, ale również w stosunku do innych zwierząt. Niezwykle oddany i posłusznie uczący się.

Tresura

Inteligentny i pojętny. Łatwo uczy się nowych komend.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Generalnie pies ten jako, że był psem pasterkim, najlepiej będzie się czuć tam gdzie będzie miał otwarty teren. Jednak zaletą tego psa jest to, że może dostosować się do życia w mieszkaniu, ale właściciel musi mu zapewnić sporo ruchu - codziennie.

Funkcje

Canaan dog spełnia następujące funkcje: