King Charles spaniel

King Charles spaniel

Kartoteka

Grupa FCI: 9

Sekcja: 7

Numer: 128

Psy ozdobne i do towarzystwa

Inne nazwy:

English toy spaniel

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

1-3

Historia

Bliski kuzyn Cavalier King Charles spaniela pies ten w niektórych krajach znany jest pod nazwa „angielski spaniel karłowaty”. Nazwa kraju pochodzenia nawiązuje do faktu że psy te były faworytami króla Karola II Stuarta. Pochodzą , jak wszystkie spaniele od seterów przez długi czas selekcjonowane były na małe rozmiary i bardzo cenione jako psy do towarzystwa zarówno w Anglii jak i na kontynencie. Skutkiem kojarzeń z miniaturowymi psami ze Wschodu nabrały dzisiejszego charakterystycznego wyglądu.

Wygląd

Wytworny, zwarty, krępy.

Sierść: Długa, jedwabista i prosta; dopuszczalna lekko falista, nigdy kędzierzawa. Na nogach, uszach i ogonie – obfite pióra.
Maść:
Czarna podpalana: Intensywnie lśniąca czerń z soczystymi, mahoniowymi znaczeniami na kufie, nogach, piersi, obwódkach uszu, pod ogonem oraz plamkami nad oczami. Biała łata na piersi niepożądana.
Trójbarwna: Tło perłowo-białe; równo rozmieszczone czarne łaty; lśniące podpalanie na policzkach, obwódkach uszu, dolnej stronie ogona oraz plamkach nad oczami. Szeroka biała strzałka między oczami i na czole
Blenheim: Tło perłowo-białe; równomiernie rozłożone kasztanowo - czerwone łaty. Szeroka, wyraźna, biała strzałka z plamką koloru pośrodku czaszki; plamka powinna ona być jasnokasztanowo - czerwona, wielkości monety jednopensowej.
Ruby: Jednolita, intensywnie kasztanowo-czerwona. Biała łata na piersi wysoce niepożądana.

Temperament

Wesoły, inteligentny, ozdobny spaniel, z charakterystyczną, wypukłą głową. Powściągliwy, łagodny i czuły.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Idealne do mniejszych mieszkań. Psy tej rasy nie potrzebują wielu ćwiczeń czy spacerów z racji swoich rozmiarów.

Funkcje

King Charles spaniel spełnia następujące funkcje: