Pies górski z Estrela

Pies górski z Estrela

Kraj pochodzenia

PortugaliaPortugalia

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Inne nazwy:

Cão da serra da Estrela

Długość życia (w latach)

9-14

Wielkość miotu

8-8

Historia

Od czasów niepamiętnych rasa ta rozwijała się w górach Estrela; jej prawdziwe pochodzenie ginie w mrokach czasu. Niemniej jednak można ją uważać za jedną z najstarszych ras Półwyspu Iberyjskiego. Psy te występują od podnóża gór do wysokości 2000 metrów; tak wysoko spotyka sie je zwłaszcza latem, po zejściu śniegów, gdy górskie łąki są soczyste i zielone, podczas gdy te niżej położone dawno wyschły. Zalety psów z Estrela spowodowały, że począwszy od drugiej połowy XX wieku zdobywają one uznanie na całym świecie.

Wygląd

Rosły molos typu mastyfa, występuje w dwóch odmianach sierści: długiej i krótkiej. Masywny, wiejskiego stylu, o imponującym wyglądzie i szybkich ruchach. Charakteryzuje się wyrazistym, bystrym i łagodnym spojrzeniem, i harmonijną budową - cechy te właściwe były tej rasie od dawna.

SIERŚĆ: Gruba, gęsta, dość twarda , ale nie przesadnie szorstka, przypomina sierść kozią. Podszerstek krótki, miękki, obfity i zwarty, zwykle jaśniejszy od włosa okrywowego.
Odmiana długowłosa : Włos okrywowy prosty lub lekko falisty, zróżnicowany na poszczególnych partiach ciała. Krótki i gęsty na kończynach poniżej łokci i stawów skokowych, a także na głowie i uszach, gdzie jest coraz krótszy i delikatniejszy od podstawy do czubka ucha. Na ogonie dłuższy, krzaczasty, gęsty i tworzy pióro. Wokół szyi tworzy kryzę, na udach obfite portki, a na tylnej stronie przednich nóg – pióra.
Odmiana krótkowłosa: Włos krótki, jednakowy na całym tułowiu, trochę krótszy tylko na głowie i kończynach, nie tworzy piór.

Dopuszczalne i uznawane za typowe są następujące umaszczenia:
Jednolite: żółte, płowe i szare w różnych odcieniach.
Wilczaste: nalot różnych odcieni na tle żółtym, płowym i szarym.
Pręgowane: na tle żółtym, płowym lub szarym z czarniawym pręgowaniem. Typowa jest ciemna maska.
Białe znaczenia dopuszczalne jedynie na końcach palców, na spodzie szyi i klatce piersiowej.

Temperament

Nierozłączny towarzysz pasterza i oddany stróż stad, odważnie broni ich przed drapieżnikami i złodziejami. Wspaniały stróż domu i obejścia, nie dowierza obcym, wobec właściciela łagodny.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Brak danych

Funkcje

Pies górski z Estrela spełnia następujące funkcje: