Fila brasileiro

Fila brasileiro

Kraj pochodzenia

BrazyliaBrazylia

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Inne nazwy:

Mastif brazylijski, Cão de fila

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

2-5

Historia

Nie ma pewności co do pochodzenia rasy. Do jej powstania najprawdopodobniej przyczyniło się kilka ras europejskich, wśród których wymienia się: Doga niemieckiego, Bloodhounda, Mastifa angielskiego, Buldoga angielskiego, Mastifa neapolitańskiego, niekiedy również charty. Do Europy rasa została przywieziona przez konkwistadorów hiszpańskich i portugalskich. W przeszłości Fila Brasileiro służyła jako pies stróżujący na plantacjach, zaganiający bydło i łapiący zbiegłych niewolników.

Wygląd

Typowy molos, o mocnym kośćcu, prostokątnej, zwartej sylwetce, proporcjonalny i harmonijnie zbudowany. Prócz masywności, wywołuje łatwo widoczne wrażenie skoncentrowanej sprawności. Suki muszą odróżniać się widocznie od samców.

SIERŚĆ : Krótka, gładka, gęsta, przylegająca do ciała.
MAŚĆ : Każda maść jednolita, poza wymienionymi jako wady dyskwalifikujące. Pręgowana – na jednolitym tle ciemniejsze lub jaśniejsze pręgi. Czarna maska może być obecna, ale nie jest wymagana. Białe znaczenia dopuszczalne na łapach, piersi i końcu ogona.

Temperament

Wyjątkowa odwaga i zaciętość to typowe cechy rasy. Wobec właściciela i jego rodziny fila jest łagodny i posłuszny, i bezgranicznie cierpliwy wobec dzieci. Lojalność tego psa jest przysłowiowa. Instynktownie szuka towarzystwa właściciela. Charakterystyczna jest dla niego nieufność wobec obcych, połączona ze spokojnym zachowaniem, wielką pewnością siebie, także w niecodziennych sytuacjach i przy nieznanych dźwiękach. Fila jest niezawodnym stróżem posiadłości, ale i psem do polowania na grubą zwierzynę i pasienia bydła.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Brak danych

Funkcje

Fila brasileiro spełnia następujące funkcje: