Flat coated retriever

Flat coated retriever

Kartoteka

Grupa FCI: 8

Sekcja: 1

Numer: 121

Płochacze, psy aportujące i wodne

Inne nazwy:

Flat, Gładkowłosy pies aportujący

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

4-8

Historia

Pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii Shirley rozpoczął hodowlę flat coated retrievera. Aby uzyskać tę rasę psa krzyżował nowofundlandy, spaniele, setery i collie. W tamtejszych czasach flat był najpopularniejszym retrieverem. Kennel Club zarejestrował tę rasę w roku 1898, a w 1923 powstał pierwszy, oficjalny wzorzec rasy.

Wygląd

Bystry, aktywny pies średniej wielkości o inteligentnym wyrazie, przejawiający siłę, bez oznak ociężałości (otyłości) lub oznak cherlawości (wychudzenia).

Włos: Gęsty, o strukturze od delikatnej do średniej, dobrej jakości, przylegający tak płasko jak to jest możliwe. Łapy i ogon dobrze owłosione. Dobry gatunek szaty w wieku dorosłym są dopełnieniem elegancji psa.
Umaszczenie: Jedynie kolor czarny lub wątrobiany.

Temperament

Pies wybitnie obdarzony naturalnym instynktem łowieckim; wesołość i przyjazne usposobienie okazuje entuzjastycznym machaniem ogona. Pewny siebie, łagodny.

Tresura

Są to psy inteligentne, choć czasem mają problem ze słuchaniem właściciela.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Nie jest to pies przeznaczony do małych mieszkań. Jako pies myśliwski potrzebuje dużo miejsca do biegania. Flat-coated retriever wymaga zapewnienia mu odpowiednio dużej dawki ruchu

Funkcje

Flat coated retriever spełnia następujące funkcje: