Buldog francuski

Buldog francuski

Kraj pochodzenia

FrancjaFrancja

Rozmiar

Średnie psy

Uwagi:

Kartoteka

Grupa FCI: 9

Sekcja: 11

Numer: 101

Psy ozdobne i do towarzystwa

Inne nazwy:

Bouledogue français, French bulldog

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

3-5

Historia

Prawdopodobnie, jak wszystkie dogowate i molosy z Epiru i Cesarstwa Rzymskiego, ten krewniak buldoga angielskiego, psów średniowiecznych Alanów i małych odmian francuskich ras dogowatych, znany dziś jako buldog francuski, jest wynikiem rozmaitych krzyżówek, przeprowadzanych przez zapalonych hodowców w robotniczych dzielnicach Paryża około roku 1880. W okresie tym, buldogi hodowali rzeźnicy i wozacy paryskiego targowiska les Halles; wkrótce jednak, dzięki niezwykłemu wyglądowi i usposobieniu, rasa zjednała sobie względy arystokratów i artystów. Rasa stała się niezwykle popularna. Pierwszy klub buldoga francuskiego został założony w Paryżu w 1880 r. Pierwsze rejestracje miały miejsce w roku 1885, zaś pierwszy wzorzec ustanowiono w roku 1898, tzn. w roku, gdy francuskie Société Centrale Canine uznało buldoga francuskiego za rasę. Pierwszego psa tej rasy wystawiono w roku 1887. Wzorzec, zmodyfikowany w latach 1931-1932 i 1948, poprawili w roku 1986 H.F. Reant i R. Triquet (wzorzec ten został opublikowany przez F.C.I. w 1987 r.); następnie, został poprawiony w roku 1994 przez Komitet Klubu Buldoga Francuskiego, przy współpracy z R. Triquetem.

Wygląd

Typowy mały molos. Pies mocny w swej małej postaci, krótki, zwarty we wszystkich proporcjach. Szata gładka, pysk krótki i płaski; stojące uszy; ogon krótki z natury. Pies musi sprawiać wrażenie zwierzęcia aktywnego, inteligentnego, bardzo muskularnego, o zwartej budowie i mocnym kośćcu.

WŁOS: Piękny, gładki, przylegający, lśniący i miękki.
MAŚĆ:
Jednolicie płowa, pręgowana lub nie; ewentualnie z niewielką ilością bieli.
Płowa, pręgowana lub nie, ze średnią lub przeważającą ilością bieli.
Wszystkie odcienie barwy płowej są dopuszczalne – od czerwonego po jasnobrązowy (kawa z mlekiem).
Całkowicie białe psy klasyfikuje się jako „płowe, pręgowane, z przeważającą ilością bieli”. W przypadku bardzo ciemnego zabarwienia nosa, ciemnych oczu o ciemnych powiekach, pewne

Temperament

Towarzyski, żywy, skory do zabaw, chętny do ćwiczeń, pełen zapału. Szczególnie czuły w stosunku do swego pana i dzieci.

Tresura

Nie śą to psy łatwe w tresurze. Potrafią być bardzo uparte.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Typowe psy dla mieszkańców miast. Nie będą miały problemów z zaadaptowaniem się do terenów miejskich.

Funkcje

Buldog francuski spełnia następujące funkcje: