Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Kartoteka

Grupa FCI: 7

Sekcja: 1

Numer: 98

Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)

Inne nazwy:

Deutsch drahthaar, German wirehaired pointer

Długość życia (w latach)

8-10

Wielkość miotu

6-10

Historia

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest psem wystawiającym o sierści twardej, „druciastej”. Początek hodowli tej rasy datuje się na koniec XIXego wieku (Gryfon Korthalsa); na początku XX-ego wieku, zgodnie z planem stworzonym przez Siegfrieda Hegewalda, Barona Zedlitz i Neukirch, dokonywano selekcji w jasno określonym celu, a mianowicie, by stworzyć rasę niemieckich psów myśliwskich szorstkowłosych, skutecznych i o silnym charakterze. Zgodnie z zasadą „skuteczność decyduje o typie” oraz ściśle przestrzegając zachowania pełnej swobody działań hodowców, wychodząc od najlepszych egzemplarzy ras szorstkowłosych (pudelpointer, gryfon Korthalsa, wyżeł niemiecki ostrowłosy) i dokonując krzyżówek z wyżłem niemieckim krótkowłosym szybko uzyskano psa myśliwskiego, charakteryzującego się szatą odporną na złą pogodę oraz wszechstronnością zastosowań we wszystkich dyscyplinach łowieckich. Dzięki swym cechom wyżeł niemiecki szorstkowłosy w ciągu kilkudziesięciu lat stał się najbardziej cenionym psem myśliwskim nie tylko w Niemczech, lecz także w wielu innych krajach.

Wygląd

Pies o wyglądzie szlachetnym, o sztywnej sierści, zapewniającej doskonałą ochronę skóry. Spojrzenie uważne i bystre. Chody pełne energii, płynne i swobodne.

Skóra: napięta, przylegająca, bez fałd.
Sierść: twarda, „druciasta”, przylegająca i gęsta. Sierść okrywowa o długości 2 - 4 cm, podszerstek gęsty, nieprzepuszczający wilgoci. Zbyt długi włos nie powinien ukrywać konturów ciała. Dzięki swej twardości i gęstości sierść powinna zapewniać jak najlepszą ochronę przed złymi warukami pogodowymi oraz przed skaleczeniami. Włos na dolnych częściach kończyn oraz na dolnej części klatki piersiowej i brzucha powinien być krótszy, lecz gęsty; sierść na głowie i uszach jest krótsza i gęstsza, lecz nie bardziej miękka. Brwi wyraźnie zaznaczone oraz gęsta, możliwie jak najtwardsza lecz niezbyt długa broda podkreślają energiczny wyraz głowy.

Umaszczenie:
- brązowo-dereszowate, z łatami lub bez,
- czarno-dereszowate („szpakowate”), z łatami lub bez,
- brązowe z białymi łatami na klatce piersiowej lub bez łat,
- jasnodereszowate (dominujący kolor biały z dodatkiem brązowegolub czarnego).
Inne kolory są niedopuszczalne.

Temperament

Twardy, niezależny, zrównoważony, nie bojący się dzikiej zwierzyny; ani lękliwy, ani agresywny.

Tresura

Potrzebują systematycznej tresury.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Potzrbują dużych otwartych przestrzeni. Życie w miastach nie jest dla nich.

Funkcje

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy spełnia następujące funkcje: