Dog niemiecki

Dog niemiecki

Kraj pochodzenia

NiemcyNiemcy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Inne nazwy:

Deutsche dogge, Great dane, German mastiff

Długość życia (w latach)

6-8

Wielkość miotu

8-15

Historia

Za przodków dzisiejszych dogów niemieckich uznaje sie dawne “Bullenbeisery” (rodzaj buldoga) i psy gończe na grubą zwierzynę (“Hatz- und Saurueden”) - te ostatnie były czymś pomiędzy ciężkimi mastyfami a lekkimi, szybkimi chartami. Określenie „Dogge” oznaczało pierwotnie dużego, silnego psa, nie określając jego rasy. Z czasem pojawiły się nazwy takie, jak Ulmer Dogge , English Dogge, Great Dane, Hatzrüde (pies myśliwski), Saupacker (dzikarz) and Grosse Dogge, które odnosiły sie do psów określonej wielkości i umaszczenia. W roku 1878 powołano w Berlinie siedmioosobowy komitet, w skład którego weszli sędziowie i hodowcy, którym przewodniczył dr Bodinus. Zadaniem tego komitetu było sklasyfikowanie tych rozmaitych odmian psów w jednej kategorii “dogów niemieckich”. Tak rozpoczęła się hodowla nowej niemieckiej rasy. W roku 1880, przy okazji wystawy psów w Berlinie, przyjęto pierwszy wzorzec rasy, wielokrotnie później zmieniany, a w roku 1888 powstał klub Deutsche Doggen Club 1888 e.V. Obecny wzorzec dostosowany jest do wymogów FCI.

Wygląd

Szlachetny wygląd doga niemieckiego jest skutkiem połączenia potężnej, silnej i harmonijnej sylwetki z elegancją, dumą i potęgą. Wielkość, połączona ze szlachetnością, harmonijną budową, proporcjonalną sylwetką i pełną wyrazu głową powodują, że dog niemiecki przykuwa uwagę, jak najwyższej klasy rzeźba. To prawdziwy Apollo wśród wszystkich psów.

SIERŚĆ : Bardzo krótka, gęsta, gładka, przylegająca i lśniąca.

MAŚĆ : Dogi niemieckie hodowane są w trzech kategoriach umaszczeń: płowe i pręgowane, czarne i arlekiny, oraz błękitne.
Płowe: od jasno złocistych po ciemno złote. Pożądana czarna maska. Białe znaczenia na piersi i palcach niepożądane.
Pręgowane: maść podstawowa od jasno do ciemno złotej, z ciemnymi pręgami jak najbardziej wyraźnymi i równo rozmieszczonymi, przebiegającymi wzdłuż linii żeber. Pożądana czarna maska. Białe znaczenia na piersi i palcach niepożądane.
Arlekiny ( biała z czarnymi, poszarpanymi łatami). Maść podstawowa czysto biała, możliwie bez nakrapiania. Czysto czarne plamy rozrzucone po całym ciele, poszarpane na krawędziach. Plamy szare lub w odcieniu brązowym niepożądane.
Czarne : Lśniąco czarne, dopuszczalne białe znaczenia. W tej kategorii mieszczą się psy “płaszczowe”, u których czerń pokrywa cały tułów, a kufa, spód szyi, klatka piersiowa, brzuch, nogi i koniec ogona są białe, a także psy „płytowe”, o rozległych czarnych łatach na białym tle.
Błękitne : Czysty kolor stalowo niebieski, dopuszczalne białe znaczenia.

Temperament

Przyjacielski, kochający swych właścicieli, zwłaszcza dzieci, i oddany im. Wobec obcych pełen rezerwy. Celem hodowli jest pies pewny siebie, nieustraszony, łatwy do ułożenia, łagodny i rodzinny, o wysokiej odporności na prowokacje i pozbawiony agresji.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Na tak zaskakująco duże psy dostosująsię do mniejszych przestrzeni życiowych o ile włąściciele zadbają o sporą dawkę ruchu. Ale lepiej dla tej rasy kiedy ma conajmniej duży ogód do wykorzystania.

Funkcje

Dog niemiecki spełnia następujące funkcje: