Pirenejski pies górski

Pirenejski pies górski

Kraj pochodzenia

FrancjaFrancja

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Inne nazwy:

Chien de Montagne des Pyrénées, Pyrenean mountain dog

Długość życia (w latach)

9-12

Wielkość miotu

6-9

Historia

Jest to rasa bardzo stara, używana już przez Basków, którzy zamieszkiwali tereny koło Pirenejów w południowej Francji. W czasie II wojny światowej psy te używane były do ciągnięcia artylerii. Są spokrewnione z innymi, dużymi psami stróżującymi, takimi jak Kuvasz, owczarek anatolijski i polski owczarek podhalański.

Wygląd

Pies znacznych rozmiarów, imponujący i mocno zbudowany, nie pozbawiony swoistej elegancji.

SIERŚĆ: Obfita, dość długa, przylegająca, na grzbiecie i łopatkach dość szorstka, najdłuższa na ogonie i wokół szyi, gdzie może być trochę falista. Gęsta, miękka i wełnista sierść tworzy portki. Podszerstek gęsty.

MAŚĆ : Biała lub biała z łatami szarymi (wilczastymi lub borsuczymi), blado żółtymi lub pomarańczowymi na głowie, uszach, u nasady ogona i niekiedy na tułowiu. Najbardziej cenione łaty borsucze.

Temperament

Jako pies pilnujący stad przed drapieżnikami zdany był na siebie , a jego skuteczność zależała od umiejętności pilnowania i odstraszania, jak i przywiązania do stada. Charakteryzuje się siłą i zwinnością oraz łagodnością i przywiązaniem wobec tych, których powierzono jego opiece. Ma naturalną skłonność do bycia samodzielnym i niezależnym, co powoduje, że jego właściciel powinien umieć stać się dla psa autorytetem.

Tresura

Dość ciężki w tresurze.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Potrzebuje dużo miejsca i dużo ruchu.

Funkcje

Pirenejski pies górski spełnia następujące funkcje: