Chart angielski

Chart angielski

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Kartoteka

Grupa FCI: 10

Sekcja: 3

Numer: 158

Charty

Inne nazwy:

English greyhound

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

6-9

Historia

Greyhoundy są jedną z najstarszych ras psów. W starożytnym Egipcie były mumifikowane i chowane razem ze swymi właścicielami, grobowce często dekorowane były statuetkami greyhoundów. W dziełach starożytnego Egiptu spotykamy hieroglif psy bardzo przypominającego obecne greyhoundy - saluki i sloughi. Badania DNA wykazały jednak, że nie ma z tymi psami wiele wspólnego. Aleksander Wielki posiadał greyhounda o imieniu Peritas. O psie tym wspomina: Stary Testament (Księga Przysłów 30:29-31), Homer w Odysei - gdzie jedynym, który rozpoznał Odyseusza po jego powrocie był jego greyhound Argos, Chaucer w Opowieściach kanterberyjskich i Szekspir w Wesołych kumoszkach z Windsoru. Greccy i rzymscy bogowie często byli uwieczniani z greyhoundami u boku.

Do Europy został sprowadzony przez Rzymian, a następnie z Fenicjanami przywędrował do Anglii. Od tysięcy lat greyhoundy hodowano do polowań, podczas których miały za zadanie doścignąć zdobycz. Nie dążono do stworzenia samotnych myśliwych, greyhoundy miały współpracować z innymi psami. Przejście z myślistwa na tor wyścigowy utrzymało tę cechę ich osobowości.

Greyhoundy przez długi czas kojarzono ze szlachtą. Od XI do XIV wieku angielskie prawo zabraniało "ludziom z plebsu" posiadania greyhoundów pod karą śmierci.

Jest wiele sprzecznych teorii na temat pochodzenia nazwy "greyhound". Jeden z autorów sugeruje, że oryginalnie typowy greyhound był szary (ang. grey). Inny mówi, że nazwa wywodzi się ze staroangielskiego grei, oznaczającego psa i hudr, znaczącego "myśliwy". Inna teoria głosi, że termin zaczerpnięto od słowa gre lub gradus, oznaczającego "najlepszego z psów".

Wygląd

Silnie zbudowany, o prawidłowej postawie i wspaniałych proporcjach, mocnej muskulaturze i harmonijnej budowie. Głowa i szyja są długie, łopatki ukośne i dobrze zarysowane, klatka piersiowa głęboka i pojemna, lędźwie wysklepione, kończyny tylne silne, kończyny i łapy bez wad, sprężystość kończyn wyraźnie podkreśla typ i szlachetność wyróżniającą greyhounda.

Włos: Delikatny i zwarty.

Umaszczenie: Czarne, białe, czerwone, niebieskie, błękitne, płowe, jasno płowe, pręgowane lub którykolwiek z tych kolorów z białymi znaczeniami i łaciate.

Temperament

Greyhound obdarzony jest godną uwagi siła i wytrwałością. Jest inteligentny, łagodny, czuły, o zrównoważonym charakterze.

Tresura

Dość inteligentny pies. Powinien się szybko uczyć pod ręką odpowiedniego właściciela.

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Mimo swoich rozmiarów mogą żyć nawet w mieszkaniach, ponieważ jako psy wyścigowe będą myśleć, że to ich box. Jednak najlepiej aby miały dostęp do dużego ogrodu.

Funkcje

Chart angielski spełnia następujące funkcje: