W hołdzie poległym psom

Szybkie, zdeterminowane z niezwykle rozwiniętymi zmysłami węchu i słuchu. To właśnie cechy najlepiej opisujące Doxa i Lyona, dwa owczarki niemieckie, które straciły życie w pościgu za przestępcami.

Według raportów przedstawionych przez Żandarmerię Wojskową, dwóch uzbrojonych napastników zrabowało dom w dzielnicy Belvedere. Następnie ukradli oni samochód i próbowali zbiec. Niestety dla nich 39. batalion żandarmerii przeprowadzał wtedy rutynowy patrol w pobliżu miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze wraz z psami ruszyli w pościg za podejrzanymi. Złodzieje skierowali się w stronę lasu niedaleko Ribeirão das Neves, licząc, że tam łatwiej zgubią pościg. Nie docenili jednak umiejętności Doxa i Lyona. Gdy tylko owczarkom udało się zlokalizować kryjówkę kryminalistów, zaczęły głośno szczekać by zaalarmować mundurowych o lokalizacji przestępców.

„Jeden z uciekinierów wystrzelił dziwięć pocisków z których pięć trafiło Doxa a cztery Lyona” – mówił kpt Paulo Roberto Alves, komendant Żandarmerii Wojskowej z Minas Gerais, gdzie psy trenowały i służyły. „Oddały swoje życie w obronie stróżów prawa”. Do zdarzenia doszło w maju ubiegłego roku, jednak dopiero niedawno całą sprawą zainteresowała się opinia publiczna po ukazaniu się zdjęć z pogrzebu dwóch psich bohaterów.

„Był to jeden z najsmutniejszych dni mojego życia” – opowiada Luis Antonio de Casto Maciel, którego przypisano do pracy z Doxem około 5 lat temu. „Był dla mnie członkiem rodziny.”

Welly Lucindo, który z kolei pracował z Lyonem stwierdził, że „stracił przyjaciela”. „To co się stało to tragedia. Nigdy go nie zapomnę” – podsumowuje.

Odwaga, którą wykazały się te dwa owczarki sprawiła, że komenda chce utworzyć Salę Bohaterów, która ma zostać wybudowana w siedzibie głównej 1. Kompani do Zadań Specjalnych w Contagem.

W miejscu tym zostaną złożone prochy zwierząt wraz z ozdobnymi tablicami i fotografiami.

Galeria (6):

Kategoria: