Labrador retriever

Labrador retriever

Kraj pochodzenia

Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rozmiar

Duże psy

Uwagi:

Zalecany dom z ogrodem

Polecany dla biegaczy i rowerzystów

Kartoteka

Grupa FCI: 8

Sekcja: 1

Numer: 122

Płochacze, psy aportujące i wodne

Inne nazwy:

Lab, English retriever, St. John's dog, Black water dog

Długość życia (w latach)

10-12

Wielkość miotu

8-8

Historia

Podobnie jak nowofundland i landseer rasa pochodzi ze wschodnich wybrzeży Kanady. W XVIII wieku była wykorzystywana przez rybaków do pracy na kutrach (psy pomagały przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących). Do Europy pierwsze psy tej rasy sprowadził w 1820 lord Malmesbury (błednie nazywając je "psami z Labradoru"), który razem z synem rozpoczął ich hodowlę w Wielkiej Brytanii. Pod koniec XIX wieku rasa została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii jako pies myśliwski.

Wygląd

Pies mocnej budowy, zwarty; bardzo aktywny; głowa szeroka; klatka piersiowa dobrze rozwinięta, żebra dobrze wysklepione; lędźwie i kończyny tylne szerokie i mocne.

Włos: Jest cechą charakterystyczną. Krótki, gęsty, bez fali lub frędzli, w dotyku twardy; podszerstek odporny na niekorzystny wpływ pogody.

Umaszczenie: Całkowicie czarne, żółte lub wątrobiane (czekoladowe). Kolor żółty obejmuje odcienie od jasnokremowego do rudego (jak u lisa). Dopuszczalna jest mała, biała plamka na przedpiersiu.

Temperament

Łagodny, bardzo ruchliwy. Obdarzony świetnym węchem; wielki miłośnik wody. Łatwo dostosowuje się do otoczenia, oddany przyjaciel. Inteligentny, bystry i posłuszny, skłonny do zabawy. Usposobienie przyjazne, bez żadnych oznak agresji lub lękliwości.

Tresura

Brak danych

Ćwiczenia

Brak danych

Warunki życia

Psy te nie będą czuły się szczęśliwe bez dostępu do jakiegokolwiek ogródka w którym mogłyby biegać. Jednak jeżeli bedziemy je często wyprowadzać np do parku gdzie będą mogły aportować to powinny się zaadatptować do miejskich warunków.

Funkcje