Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Kartoteka

Grupa FCI: 3

Sekcja: 2

Numer: 86

Teriery

Inne nazwy:

Yorkie, York

Długość życia (w latach)

12-15

Wielkość miotu

1-5

Historia

Yorki powstały w połowie XIX wieku. Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników. Ich prawdopodobnymi przodkami są: maltańczyk, Dandie Dinmont Terrier, Clydesdale terrier i skye terrier. Jest to mały pies wyhodowany w hrabstwie Yorkshire, na Północy Wielkiej Brytanii, w wyniku krzyżowań ras terierów.

Wygląd

Pies długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, z przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta. Nosi się dumnie. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny i energiczny.

Włos: na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosty (nie falowany), błyszczący, w dotyku delikatny i jedwabisty, nie może być wełnisty. Obrost głowy długi, w soczysto płowozłotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejszy, tak jak i u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na szyję. Z płowo-złotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. osmolenia.

Umaszczenie: ciemnostalowo-niebieskie, a nie błękitno-srebrzyste, tzw. płaszczyk obejmuje ciało od guza potylicznego po nasadę ogona, nie może być na nim śladów sierści płowej, brązowej lub ciemnych nalotów. Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy płowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości, a jeszcze jaśnieją na koniuszkach.

Temperament

Yorkshire teriery nie zdają sobie sprawy ze swoich rozmiarów. Bardzo chętnie poszukują nowych przygód i wrażeń. Pieski tej rasy są bardzo energiczne, lojalne, sprytne i co najważniejsze bardzo odważne. Dla osób, które wiedzą jak opiekować się małymi pieskami Yorki będą znakomitymi towarzyszami. Bardzo przywiązują się do swojego pana, ale jeżeli nie będą uważały człowieka za lidera stada mogą przejawiać agresję w stosunku do obcych psów i zwierząt. Mogą również stać się naprawdę głośne, kiedy będą oczekiwały żebyś TY zrobił coś dla NICH. Wywodzą się z rasy terierów a więc potrzebują kogoś, kto pokaże im, że jest prawdziwym liderem w tym zespole. Często polecane są tylko dla starszych i rozważnych dzieci z racji ich drobniutkich rozmiarów. Dodatkowo nie można pozwolić żeby właśnie z tego powodu pozwalano im na zachowania, których nie akceptowalibyśmy u większych ras. Jeżeli nie będziemy stanowczy pod tym względem to zmieni się temperament psa i zaczną myśleć, że to one są panami domu. Rozwydrzone Yorki żądają dużo uwagi ze strony właściciela i/lub rozwijają różne niewłaściwe zachowania: stają się zazdrosne, podgryzają, gdy ktoś je zaskoczy, przestraszy lub za dużo sobie pozwoli w czasie zabawy. Jeżeli twój York się tak zachowuje to musisz przemyśleć to jak traktujesz swojego psa. Również właściciele, którzy nie spełniają oczekiwań psa mogą doprowadzić do tego, że będą one zbyt znerwicowane i zaczną bronić wszystkiego, co uznają, za swoją własność (np. niektórych mebli).
Generalnie Yorki są łatwe w tresurze, chociaż potrafią być uparte, kiedy właściciel nie weźmie pod uwagę ich potrzeb. Dosyć ciężko nauczyć je życia w czystości. Yorki to znakomici stróże. Gdy właściciel wykazuje się jako lider, psy te są kochające, słodkie i można im zaufać jeżeli chodzi o pozostawienie ich w obecności dzieci. Problemy powstają wtedy, kiedy z racji małych rozmiarów, właściciele pozwalają tym psom na wszystko i każde złe zachowanie jest im wybaczane. Wtedy zaczną przejmować dom. Jeżeli twój pies wykazuje, którekolwiek zachowania opisane powyżej musisz przeanalizować swoje zdolności przywódcze. Jeżeli nie masz żadnego problemu ze swoim pupilem to przybij piątkę za bycie znakomitym liderem stada!

Tresura

Yorkshire terier jest psem bardzo inteligentnym, ale może być niezwykle uparty. Aby dotrzeć do niego najlepiej utrzymywać trening w wesołym charakterze. Łatwo się nudzą i ważne jest by tresura była postrzegana, jako przyjemne, pozytywne przeżycie. Dobrym sposobem jest trzymanie małej nagrody w jednej ręce w czasie nauki nowych sztuczek. Nagradzanie i chwalenie zdaje egzamin w przypadku tej rasy. Dobrze jest mieć poczucie humoru, ponieważ te małe pieski będą próbowały cię „przechytrzyć”. Warto zacząć socjalizację psa od szczenięcia, wtedy nie powinny wykazywać przejawów agresji w stosunku do innych psów i zwierząt. Świetnie sprawdzą się wizyty i spotkania z innymi właścicielami tych piesków.
Ponieważ bardzo lubią biegać ważne jest by trzymać je na smyczy lub na ogrodzonych terenach skąd nie będą mogły się wymknąć. Z racji tego, że rasa ta jest jedna z najbardziej popularnych szansę na powrót psa do domu jest naprawdę znikoma.

Ćwiczenia

Yorki to żądne przygód pieski. Nie wymagają wiele ruchu jednak lubią spacery. Potrzebują wiele uwagi ze strony właściciela i czas poświęcony na zabawę z nimi to świetny sposób na dostarczenie dziennej porcji ruchu. Uwielbiają biegać jednak najlepiej, aby pozostały w określonym obszarze, gdyż na tak małe psy może czekać wiele niebezpieczeństw. Ponieważ rasa ta jest bardzo popularna zawsze należy mieć swojego psa w zasięgu wzroku. Często zdarzają się kradzieże, po których właściciel nie zobaczy już swojego ulubieńca. Dobrym zwyczajem jest noszenie kilku zabawek, którymi będą mogły się bawić. Praktycznie zadowolą się każdą zabawą, w której udział bierze ich właściciel.

Warunki życia

Yorkshire terier zaadaptuje się bardzo łatwo do większości warunków, co sprawia, że jest bardzo popularnym zwierzęciem domowym dla rodzin z dziećmi, singli, ludzi starszych i praktycznie każdej innej osoby. Są świetnymi psami do domu zwłaszcza, jeśli będą miały dostęp, do chociaż małego ogródka. Pod żadnym względem nie są to psy, które mogą żyć na zewnątrz. Po prostu nie są do tego przystosowane, co nie oznacza, że lubią zabawy na zewnatrz.

Funkcje

Yorkshire terrier spełnia następujące funkcje: